O firmie

Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości w Polskiej Hodowli i Inseminacji

Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości w Polskiej Hodowli i Inseminacji powstała w 1994 roku na bazie wspólnego programu Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego i ABS. Od początku swego istnienia Fundacja prowadziła rozległą działalność szkoleniową, wydawniczą i kredytową. W ciągu 22 lat istnienia Fundacja przeszkoliła w kraju i za granicą setki hodowców i inseminatorów. Poza Polską specjaliści Fundacji prowadzili szkolenia w Kenii, Albanii, Bułgarii i Rumunii.

Fundacja wydała trzy książki: Poradnik Inseminatora; Żywienie Bydła Mięsnego oraz Hodowla i Genetyka Bydła Mięsnego. Przy współpracy ze Spółdzielczym Bankiem Samopomoc Chłopska, stworzyła linię mikro pożyczek, z której skorzystało 41 prywatnych inseminatorów. Staraniem Fundacji powstało jedno z pierwszych w Polsce stad mięsnych, prowadzone w ekstensywnych warunkach, na zasadzie utrzymania krowy z cielęciem. Dzięki zabiegom i funduszom Fundacji dotarła do Polski nieznana technologia przygotowania wołowiny kulinarnej najwyższej jakości. Obecnie Fundacja kontynuuje działalność szkoleniową zarówno dla hodowców jak i inseminatorów, prowadzi ścisłą współpracę z STgenetics i Ki Kampen będąc ich przedstawicielem w Polsce.

STgenetics

Lata 80 ubiegłego wieku to przełom w technologii seksowania nasienia zainicjowany przez Amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa. W latach dziewięćdziesiątych firma XY Inc.,posiadająca licencję dla tej technologii, przeprowadziła znaczną ilość badań w celu doskonalenia procedur sortowania nasienia. W 2003 roku podjęto decyzję o komercyjnej produkcji nasienia seksowanego udzielając licencji firmie Sexing Technlogies (ST). Firma ST powstała z zamiarem produkowania nasienia seksowanego na całym świecie. W 2003 roku nabyła licencję a już w roku 2004 rozpoczęło działalność pierwsze laboratorium produkujące nasienie seksowane w Navasota w Teksasie. W 2007 roku ST przejęło firmę XY Inc. Był to ważny krok w kierunku poprawy technologii sortowania nasienia. W styczniu 2008 roku ST nabył firmę TWG, producenta genetyki bydlęcej. W lutym 2015 roku ST przejął kolejnego producenta genetyki bydlęcej, firmę TAG. Laboratoria należące do Sexing Technologies produkują nasienie seksowane dla największych producentów genetyki bydlęcej jak WWS, ABS, CRI, Alta, Holland Genetics. Obecnie firma Sexing Technologies jest światowym liderem w produkcji nasienia seksowanego i posiada własny, genomiczny program hodowlany. Nasienie seksowane buhajów należących do ST produkowane jest przy pomocy maszyn sortujących trzeciej generacji. Maszyny te zapewniają płodność nasienia sortowanego porównywalną z nasieniem konwencjonalnym. Produkt ten został oznaczony symbolem SexedULTRA.

Ki Kampen

Firma Ki Kampen jest związkiem holenderskich hodowców powstałym w 1980 roku. Założycielom firmy przyświecał cel podtrzymania rasy fryzyjskiej, tracącej na znaczeniu na skutek rosnącej popularności holsztynofryzów. Z czasem okazało się, że KI Kampen, nie rezygnując zpierwotnego celu, jest w stanie stworzyć program selekcji buhajów holsztyńskich, konkurencyjny dla największych firm na świecie, a szczególnie dla lokalnego monopolisty Holland Genetic. Udział w rynku firmy KI Kampen z każdym rokiem rośnie.Podstawą tego sukcesu są niezmienne od 33 lat kryteria selekcyjne. Podczas gdy inne firmy stawiały wyłącznie na podniesienie produkcji, w KI Kampen od początku prowadzono selekcję na długowieczność, zdrowie i produkcję białka, a nieco później na płodność i zdrowotność wymienia. Tak więc od samego początku istnienia firmy, celem jej genetyków było stworzenie długowiecznej, zdrowej i produkcyjnej krowy o właściwym umięśnieniu, odpornej na deficyt energetyczny po wycieleniu.Aby osiągnąć ten cel, szukano młodych buhajów w rodzinach krów o wysokiej długowieczności, obdarzonych mocną i zdrową nogą, zdrowym poprawnie zbudowanym wymieniem i produkującym mleko o minimalnej zawartości białka 3,5%.